שאלות ותשובות

המקרים בהם כדאי לשקול את נושא ההסבה מקצועית קשורים למצב השוק ולרמת השחיקה בעבודה של בעל התפקיד.
כפי שניתן לראות, בשנים האחרונות, משרות רבות עוברות תהליך של אוטומטיזציה ומשתנות בהיקפן, המגמה הזאת רווחת בתחומים רבים החל מההייטק, תמיכה טכנית, ואפילו בענף ראיית החשבון. אם בתחום עיסוקכם מבוצעים תהליכים אוטומטיים, והעתיד לוט בערפל, זה הזמן לשקול הסבה מקצועית.

היבט נוסף הוא רמת השחיקה בעבודה, בעיקר כאשר מדובר על שחיקה בריאותית ( גופנית ו/או נפשית). שחיקה בעבודה תבוא לידי ביטוי בחוסר רצון להתקדם, להתמקצע וללמוד דברים חדשים, חוסר מוטיבציה, וקושי להתמיד בקצב הקיים. במקרים אלו, חשוב לבחון יחד עם יועץ מקצועי אפיקים נוספים למימוש היכולות המקצועיות שלכם.

הסבה מקצועית היא צעד אמיץ, הדורש לעיתים, מעבר בין תחומי עיסוק, שברוב המקרים, נראים שונים לחלוטין. פעמים רבות, תחום עיסוק "קרוב" משול ליבשה בטוחה, ומאפשר קשת של הזדמנויות נוספות עבור המועמד.
אך אם מרחיבים את "טווח הראיה" ומתמקדים במהות התפקיד: שירות, הדרכה, תפעול, ניהול, טיפול וכדומה. ניתן להינות מאופציות רחבות ומעניינות לא פחות. אנו ממליצים להיוועץ ביועץ גיוס והשמה, שיוכל להציג בפניכם אופציות חדשות ומעניינות, בהם תוכלו לשלב את הכישורים, שכבר צברתם.

פעמים רבות, הסבה מקצועית כרוכה בהתחלה מהבסיס, גם ברמת השכר. אך ידוע גם, שאם הצגה נכונה של התכונות והמיומנויות, שצברתם כעובדים, תוכלו למקסם את התנאים, המוצעים במשרה, במסגרת המשא ומתן עם המעסיק. גם כאן, מומלץ להיעזר בנציג אישי לגיוס ומיון על מנת למקסם את האפשרויות בראיון העבודה.

היום, יותר מתמיד, בעידן הרשתות החברתיות והשיתוף האינסופי של המידע, קל הרבה יותר לאתר הזדמנויות העסקה, שהולמות את כישוריך. מומלץ לפתוח כרטיס ברשת החברתית המקצועית לינקדאין, לטפח אותו, לעדכן אודות מידע אישי ומקצועי, לשתף קישורים ועוד.

דרך נוספת לאיתור הזדמנויות בקבוצות דרושים ייעודיות בפייסבוק, וכן במסלול האישי, באמצעות ליווי של נציג השמה מטעם חברת כח אדם. 

תהליך גיוס מוצלח יבוא לידי ביטוי בהתאמה מקסימלית לשני צדדים: דרישות המעסיק ודרישות המועמד. גם אם תהליך מיון, גיוס והשמה, נעשה מול המועמד את עמלת השירות תגבה חברת ההשמה מן המעסיק.
כיום, ישנן חברות כח אדם בוטיק, המעניקות שירות ויחס אישי, הכולל ליווי גם לאחר ההתאקלמות בתפקיד. גם במקרים אלו, עמלת השירות, נגבית מן המעסיק.

חברת כח אדם בוטיק ומקצועית יוצרת קשרים הדוקים עם החברות המבוססות והחזקות במשק, ואכן במקרים רבים, יש באפשרותה להציע למועמדים משרות, שהגיוס אליהן נעשה באופן דיסקרטי. משרות אלו, בדרך כלל, לא מפורסמות בציבור, באתרי האינטרנט או ברשתות החברתיות. תהליך הגיוס למשרות אלו כולל ליווי אישי של איש מקצוע משלב הפניה ועד ההתאקלמות.

קורות חיים, הם המסמך המרכז את עיקר הכישורים והיכולות של המועמד, ובעידן בו לכל תפקיד מוגשות עשרות קורות חיים, דיוק ועיתוי המידע מהווים שלב קריטי בתהליך הסינון והמיון של קורות החיים. ולכן, דווקא כאן חשוב להקפיד, שהניסיון הרלוונטי לתפקיד יוצג בראשית קורות החיים, גם אם מבחינה כרונולוגית מדובר בתפקיד מהעבר.  

מצב משפחתי הוא פרט חשוב ביותר בקורות החיים, והוא חלק מהמידע, שבכל מקרה יתגלה בעת ראיון העבודה ובעת מילוי הפרטים המזהים לביטוח לאומי ולמס הכנסה מול מחלקת השכר.
ולכן את האמת אין להסתיר. החשש האפשרי לאפליה בשל מצב משפחתי, אכן ממשי. אך הצעד הנכון, שיטיב עם המועמד, הוא לחשוף אותו.
אחרי הכל, חבל להתעכב על תהליכי גיוס ומיון, שלא הולמים את הצרכים והיכולות שלכם, גם אם התפקיד נשחק במיוחד. הזמן של שלכם ושל המעסיק יקר, ומניסיוננו, אנו יכולים להעיד, שהשוק מציע שפע של הזדמנויות לכל היקף וסגנון של משרה.

זהו אינו סוד, שעל מנת להגדיל את הסיכויים ולצלוח בתהליך המיון והסינון הראשוני של קורות החיים, צריך לדבר את השפה של התחום והעסק. הרבו לבצע שימוש בביטויים גנריים, או בשפה העסקית, כפי שהיא באה לידי ביטוי במודעה. תמצתו את מה שניתן, והרחיבו על תפקידים, שנמצאים בהלימה ומגלמים ניסיון רלוונטי לתפקיד אליו אתם מתמודדים.

אנו דוגלים ברעיון של שמירה על "גשר פתוח", ולכן גם אם מצאתם, שסביבת העבודה לא מתאימה לכם, השעות או התנאים, הרגשתם, שאין כימיה עם הבוס, ושיניתם את דעתכם, המתינו עם המידע הזה. אנו יכולים להעיד, מניסיון העבר, ששמירת קשרים טובים עם המעסיק והמראיין, יכולים להניב הזדמנויות, שלא עלו על פני השטח בזמן הריאיון. בין אם מדובר בהיבטים של מקסום פוטנציאל השכר, התנאים, הגמישות האפשרית, וכן בהצעת תפקידים נוספים, שהולמים את כישורכם. השאירו את הדלת פתוחה אחרכם.

לכל תפקיד נקבע השכר, המתאים לו בהתאם למורכבותו ולרמת האחריות המוטלת על המועמד. לעיתים, הערכה נמוכה מדי, עשויה דווקא לפגוע בסיכויים של המועמד להתקבל לתפקיד.
ההמלצה שלנו, גם אם בתיאור המשרה, נדרשתם, באופן מפורש, לציין את ציפיות השכר, הימנעו מכך. שכן לא תוכלו להעריך, באופן אובייקטיבי נתון זה, עד שלא תגיעו למעמד הריאיון, ותקבלו סקירה מקיפה יותר על המצופה ממכם. וזכרו, ארגונים נבדלים זה מזה, גם אם מציעים תפקידם זהים. הישארו פתוחים, ובצעו את הערכתם בעת הריאיון.

לצערנו, לא ידוע על מאגר של מועמדים איכותיים לעבודה, וגם אם קיים מאגר מאין זה, האם מועמדים אלו מתאימים לסגנון ואופי התפקיד?
מניסיוננו, אנו יודעים, שניתן למצוא מועמדים איכותיים בימים פתוחים באוניברסיטאות, ירידי העסקה יזומים מטעם החברה, ברשתות החברתיות, וכן גם בין הפונים למודעות הדרושים. למעשה בעידן השיתוף הנוכחי של המידע, ניתן לאתר מועמדים עלפי תחומי עיסוק ותחביבים. בין אם בקבוצות ייעודיות בפייסבוק, פורומים, בלוגים, וכן בין פרסום פנימי בתוך החברה.

התמדה היא תכונה חשובה, שמעסיקים אוהבים מאוד, ובצדק, ועדיין. נסיבות החיים, שוק העבודה הדינאמי, ותהליך לדיוק וחיפוש עצמי, לעיתים מאלצים אותנו לעזוב עבודות לאחר פרק זמן קצר.
כאשר קיימת תזוזה מרובה בטווח זמן קצר, אך מאחוריה, וחשוב לציין זאת, עומדות נסיבות הגיוניות כמו סיום פרויקטים, שינויים מבניים או אפילו תובנות אישיות. מומלץ למרכז התקופה עלפי כותרת התפקיד.
במידה ועברתם בטווח זמן קצר בין תפקידים מתחומים שונים, מומלץ להתייעץ עם מנהל גיוס או איש מקצוע מהתחום, שייסע להם ליצור קורות חיים עם רצף הגיוני, שישרת אתכם.

"חורים" בקורות החיים, מאפשרים "פתח" לשאלות. אם ניתן לטשטש זאת על ידי טווח של שנים, עדיף להשתמש בטכניקה זו. פעמים רבות, תקופות "ההפסקה בין העבודות" משמשות לשינוי כיוון או מסלול, טיול או זמן להתפתחות. ניתן בהחלט למנף את התקופה, ולהציג אותה באור חיובי, כל עוד המציאות משקפת זאת, ניתן להגדיר פרק זמן זה כהפסקה, כמו חופשה ללא תשלום עבור עצמכם. כך שהמעסיק זוכה בעובד רענן, שהצליח למצוא גם זמן להתאוורר. וזוהי נקודה חיובית, אנושית ומובנת.

פרק הזמן הנהוג להודעה על תוצאות ראיון העבודה עומד על ממוצע של שבוע עד שלושה שבועות. ככל שהתפקיד מורכב יותר, ודורש מספר שלבי גיוס, כך פרק הזמן יתארך. פעמים רבות, מועמדים שואלים אותנו, אם כדאי לצלצל ו"להזכיר" למעסיק, שהם קיימים, ומחכים לתשובה.  
אנו בעד גישה פרו-אקטיבית, ואנו מכירים בכך, שזו הגישה הרווחת בין מועמדים בני דור ה Y, אבל לא במקרה זה, כבדו את הזמן הנדרש למעסיק לבחון מי המועמד המתאים ביותר לתפקיד, וכבדו גם את זמנכם, המשיכו לגשת לראיונות עבודה ולאתר הזדמנויות קריירה מתאימות עבורכם, כך שתוכלו למקסם את טווח המשא ומתן שלכם, ולבחור את התפקיד המתאים ביותר מהאופציות הקיימות.